Menu
Ore tvyro laukimo atmosfera. Minia vis labiau šėlsta. Drebulys… Jei nori daugiau sužinoti apie gatvės šokių sceną, nueik į Battle’us (šokių kovas)! Šokių Battle – tai šokių kovų turnyras. Filmai tarsi parodo, ką reiškia stebėti šokių kovą, bet jie nė iš tolo neprilygsta tikram battle. Ten gali ne tik pajusi autentišką kovų skonį, bet ir susipažinsi su šokėjų bendruomene, kuri palaiko šią kultūrą.
Nori, kad tavo pirmoji šokių kova būtų nuostabi ir žinotum, kas vyksta? Štai ką turėtum žinoti.
Septintajame dešimtmetyje pavieniai asmenys pradėjo rengti tarpusavio kovas, nes šokiai jiems buvo būdas nuleisti garą, parodyti save arba būti priimtiems į bendruomenes.
Šokiai gelbėjo gyvybes. Niujorke kovos buvo įprastas būdas išspręsti nesutarimus. Užuot griebęsi smurto ir susibūrę į gaujas, šokėjai turėjo būdą, kaip išspręsti problemas su kitomis grupėmis be fizinio užpuolimo. Tai buvo sistema, pagrįsta įgūdžiais ir pagarba, o ne brutalumu.
Battle kultūra Amerikoje kilo septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje. Tokie filmai kaip „Beat Street”, „Wild Style” ir „Breakin'” suvaidino svarbų vaidmenį atskleidžiant gatvės šokių kovų kultūrą plačiajai visuomenei.
Kai pagalvojate apie kitas šokių rūšis (pavyzdžiui, baletą ar pilvo šokį), nėra tokios dalies, kai kovojama akis į akį su kitu žmogumi. Tačiau kai galvojate apie gatvės šokį, mintyse intuityviai kyla mintis apie kovą. Vėliau tokie filmai kaip „You Got Served” ir „Stomp The Yard” sustiprino šį įvaizdį. Šie filmai, kad ir kokie prodiusuoti, nušvietė šokių pasaulį.
Žiūrovus ir kino studijas natūraliai traukia klasikinė istorijos arka, įkomponuota į šokių kovas. Konfliktas, sprendimas ir didvyriu tapęs nugalėtojas.
Battle turai organizuojami turnyro principu. Turnyro vietų skaičius ribotas, todėl jei užsiregistruoja per daug šokėjų, rengiama atranka. Jame kiekvienas šokėjas pasirodo prieš teisėjus, kurie išrenka 16 geriausiųjų. Po atrankos etapo šokėjai (arba jų grupės) paeiliui šoka kovos „raunduose”. Paprastai kiekvienas šokėjas ant parketo praleidžia apie 30 sekundžių – minutę.
Kiekvienam šokėjui atlikus savo pasirodymą, teisėjai išrenka nugalėtoją (paprastai tai parodo ranką ištiesdami į šokėją, kuris, jų nuomone, nusipelnė laimėti raundą). Nugalėtojas patenka į aukštesnes vietas ir kovoja su kitu kito battle nugalėtoju.
Pavienės kovos ir komandinės kovos. 1 prieš 1 kova – tai kai pavienis šokėjas stoja prieš kitus pavienius šokėjus. 2 prieš 2, 3 prieš 3, 4 prieš 4… (ir t. t.) reiškia žmonių skaičių kiekvienoje komandoje. Šiose kovose kiekvienas komandos narys kiekviename kovos raunde turi po vieną išėjimą.
Komandų kovose teisėjavimas vyksta šiek tiek kitaip. Kovose 1 prieš 1 akcentuojami tavo individualūs įgūdžiai ir stilius. Kovose 2 prieš 2 ir toliau teisėjai atsižvelgia į visa tai, ką jau paminėjome, bet ir į susižaidimą. Jie klausia savęs: „Ar jie sugeba šokti kartu? Ar jie atėjo pasiruošę kaip vienetas? Ar jiems smagu?”
Vieno stiliaus ir visų stilių kovos. Gali pamatyti konkrečių stilių kovas (pavyzdžiui, „1vs1 Locking” arba „2vs2 Popping”). Taip pat yra „Visų stilių” ir „Atvirų stilių” („All styles”) kovos. Konkrečių stilių kovos vertinamos pagal šokėjo meistriškumą tame stiliuje. Visų stilių (All styles) kovose teisėjai vertina tai, ar šokėjas moka šokti bent dviem stiliais ir ar sugeba pereiti iš vieno stiliaus į kitą per savo raundą.
Battle dalyvausi pirmą kartą?
Štai keletas naudingų patarimų, kaip kuo geriau išnaudoti savo patirtį!
Battle tave pakerės talentas, kūrybiškumas ir asmenybės.
Nors neabejotinai turėtum stebėti ir vertinti, žiūrėjimas sukuria barjerą tarp tavęs ir bendruomenės, tačiau ir sukuria ryšį, kuris galėtų užsimegzti, jei būtum laisvesnis.
„Būdamas toje erdvėje jau esi tos bendruomenės dalis.”
Tiesiog jauskis patogiai! Mes visi esame gerbėjai ir draugai.
Energija battle metu yra viskas. O duoti palinkėjimus yra paprasčiausias būdas pakelti salės nuotaiką.
„Jei nesilinksmini, iš tikrųjų mažini battle atmosferą, nes prisidedi prie tylos”.
Taigi, kai pamatysi ką nors, kas tau patinka, parodyk tai! Padaryk tą rankos mostelėjimą, „WOO!”, sušuk vardą… bet kokiu tau priimtiniausiu būdu išreikšk pritarimą.
„Būdami šokėjai, esame išmokyti sirgti už kitus šokėjus. Tai pripažinimo ir šventės aktas.”
Kaip ir bet kurioje bendruomenėje, šokių bendruomenė patiria nuolatinį jaunų talentų antplūdį, taip pat, senų talentų tobulėjimą.
Visi šie talentai, įskaitant ir tavo paties, turėtų tave paskatinti.
Didžiausia priežastis, dėl kurios battle kovotojai sugebėjo taip išaugti, yra ta, kad visi žino, jog reikia išlikti savimi.
Nesvarbu, kokiu keliu pasuko, kiekvienas šokėjas yra kelis kartus pralaimėjęs. Ir suprantama, kad kiekvienas, tapęs žvėrišku, tikrai dirbo, kad to pasiektų.
Išmokti kovoti nėra lengva.
„Būk nuolankus nuo pat pradžių. Tavo nuolankumas turi būti akivaizdus.”
„Jei nesiklausysi muzikos, niekada nesuprasi kultūros”.
Battle yra susiję su kolektyvine energija erdvėje, o energiją kuria muzika.
Klausantis to, ko klausosi visi kiti ir stebint tai, ką žiūri visi kiti, energija patalpoje dauginasi.
„Tikslas – pasiekti pakylėtos sąmonės būseną. Kova atrakina smegenų dalį, kuri tave sujungia su kitu žmogumi. Šokis sukuria žinutę, kuri skamba tavyje, žmoguje, su kuriuo kovojate, ir visuose, kurie stebi. Taip mes siunčiame žinią, kad konfliktams spręsti nereikia smurto. Būtent bendrystėje mes jį išsprendžiame”.
Taigi būk ten. Būk šalia. Būk kartu. Viskas prasideda nuo tokio paprasto dalyko kaip muzikos klausymosi.
MC yra tam, kad suvienytų visus battle dalyvius.
Neignoruok jo ir nebandyk kalbėti per jį. Jie stengiasi, kad visi kažką darytų kartu – būtent tai ir yra kovos esmė.
Suvienijus mintis ir veiksmus, renginys tampa judėjimu.
Taigi, padėk MC padėti tau ir kitiems gerai praleisti laiką. Būti nedrausmingam battle yra nepagarba visiems ten esantiems.
Klausykis vedėjo, bendrauk su likusia minia ir tapk judėjimo dalimi!
Tai kelios pastabos, kurias reikia turėti omenyje, tačiau svarbiausia, ką turi daryti, tai tiesiog smagiai leisti laiką ir vertinti tave supančią energiją!
„Kovos esmė yra ta, kad nesvarbu, kokią problemą sprendi, net jei atrodo, kad ji susijusi su kitu žmogumi, visada rasi atsakymą savyje. Išorė yra tik būdas jį vizualizuoti ir išreikšti. Nors battle gali būti laikomi agresijos išlaisvinimu, taip yra todėl, kad mes niekada nenorime būti agresyvūs. Šokis yra būdas, kuriuo žmonės peržengia savo kovas, o ne eina su jomis ar jas apeina. Tai reiškia vertinkime šią patirtį dėl to, kad ją išgyvename, padarydami kažką gero.”
Ši individuali jėga tampa kolektyvine jėga. O bendruomenės stiprybė yra tai, kas traukia šokėjus visame pasaulyje į battle.
Būtent tai kuria bendruomenes, pasakoja istorijas pridedant judesius.
Šokių bendruomenė atveria duris kiekvienam, norinčiam į ją įžengti.
Tikimės, kad tai padės tau žengti pirmuosius žingsnius gatvės šokių battle!
Ką daryti užsiregistravus? Turite kitų klausimų? Skaityk D.U.K. Neradai atsakymo, parašyk mums!
SKILLZ – nuo 2010 metų veikianti šokių studija, po vienu stogu auginanti hip hop, house, popping, locking, breaking, dancehall, solo latino, vogue, locking ir kitų stilių šokėjus. Kiekvieną sezoną SKILLZ tampa antrais namais daugybei nuolatinių šokėjų. Dėl geros ir darbingos atmosferos SKILLZ traukia ir ne vietinius šokėjus, kurie, būdami Vilniuje, nepraleidžia progos ateiti pasitreniruoti.
Dėl šokių salių nuomos kreiptis skillz.lt/patalpos nurodytais kontaktais (galima nuoma tiek vienai treniruotei tiek visam sezonui)