BREIKO judėjimui,
stiliui ir laisvei

Muzika Breiko stiliaus pamokose:

Breaks / funk / soul

Reikalinga ištvermė

65%

Sudeginamos kcal.

100%

Reikalinga jėga

73%

Endorfinų kiekis

100%

ISTORIJA

Verčiasi kūliais. Pakaušiu įsiremia į žemę. Sukasi, sukasi, sukasi… op, šuolis, dar vienas kūlvirstis, bum – atsiremia ant vieno delno, kojos aukštyn, sustingsta – įvartis! Oi, tai yra, freezas! Taip skambėtų balsas už kadro, jei breikas būtų komentuojamas kaip futbolo rungtynės. Beje, tai visai ne iš fantastikos srities – juk breikas ne per seniausiai buvo įtrauktas į olimpines žaidynes!

Breikas (angl. breaking) yra pagrindinis hip hop šokis, nuo kurio pradėjo vystytis visi gatvės šokiai. Pirma banga plūstelėjo 1973 m., kai legendinis Niujorko didžėjus DJ Kool Herc surengė nepamirštamą vakarėlį Bronkse (jei ten atsidurtumėte, ieškokite adreso 1520 Sedgwick Avenue – ši vieta laikomas istoriniu breiko lopšiu). Šokama pagal laužyto ritmo muzikąkurios pavadinimas – breakbeat – suteikė vardą ir šokio stiliui. Breiko šokėjai vaikinai vadinami B-boys, merginos – B-girls (Break-BoyBreak-Girl).

Kuo išsiskiria breikas?

Jis užburia savo energija, ekspresija bei dinamika, turi daug akrobatikos elementų. Breikeriai aktyviai juda, sustingsta įvairiausiose pozose ir sukinėjasi, atsirėmę į netikėčiausias ir toli gražu ne pačias patogiausias kūno vietas: tai gali būti galva, ranka, nugara, alkūnė, kelis, petys… Šie sukiniai – vienas iš labiausiai dėmesį prikaustančių breiko elementų. Šokėjai gatvėje pasitiesdavo linoleumą ar kartoninę plokštę (reikia, kad būtų slidu) ir šokdavo.

Visi aplink matydavo, kaip žmonės atlieka sukinukus ant galvų, rankų… Įsivaizduojate praeivių reakcijas? Nieko keisto, kad būtent tai labiausiai ir išpopuliarino breiką ir sudomino netgi žurnalistus. Neilgai trukus apie B-boys ir B-girls sužinojo visas pasaulis, atsirado filmų, vaizdajuosčių su treniruotėmis ir daug muzikinių vaizdo klipų, kurių choreografijose panaudoti breiko judesiai.

IŠ KO SUSIDEDA BREIKAS?

Pagrindiniai elementai:

top rock

žingsniai, kuriuos visada lydi pagrindinis breiko groove’as – krūtinės, nugaros ir klubų judėjimas, vadinamas rockingu;

footwork

judėjimas ant žemės, naudojant bazinius breiko judesius ir jų variacijas;

freeze

sustingimas (užlaikymas) tam tikroje pozoje;

power moves

visi sukamieji judesiai, reikalaujantys jėgos, lankstumo, koordinacijos ir vikrumo.

KO IŠMOKSIU?

Ką treniruotės suteiks mano kūnui?

Breikas moko visapusiškai jausti ir kontroliuoti kūną: šis šokis reikalauja neeilinio fizinio pasirengimo. Didelis krūvis tenka viršutinei kūno daliai, taigi treniruočių metu stipriname rankų, nugaros, pilvo raumenis (šie ypač tvirtėja treniruojant footworką ir powermoves). Be abejo, laviname kojų vikrumą. Pagerėja viso kūno ištvermė: tai tikrai smagus būdas stiprėti aukštyn kojom!

Kaip atrodys mano breiko šokio sezonas?

Šokių sezonas skaidomas į du pusmečius, per kuriuos visi judesiai pateikiami pagal sudėtingumą. Todėl labai svarbus reguliarus treniruočių lankomumas: laikantis nuoseklaus treniruočių grafiko, kūnas kur kas greičiau perkąs judesio subtilybes ir sparčiau sustiprės. Per vieną sezoną surengiame bent du pasirodymus, įamžiname savo tobulėjimą filmuodamiesi ir dalyvaujame breiko kovose ne tik salėje, bet ir už jos ribų. Paklauskite bet kurio šokėjo – tai suteikia neišdildomų įspūdžių ir motyvuoja patirti dar daugiau!

Išmoksi girdėti muziką, laisvai
judėti ir prarasi scenos baimę.

Tiek pradedančiųjų, tiek pažengusiųjų grupių šokių sezonas skaidomas į du pusmečius, per kuriuos visi judesiai pateikiami pagal sudėtingumą. Todėl labai svarbus reguliarus treniruočių lankomumas: laikantis nuoseklaus treniruočių grafiko, kūnas kur kas greičiau pagaus judesio subtilybes. Ir… bus žymiai lengviau pasiruošti konkursams bei pasirodymams: sezono metu kiekviena grupė dalyvauja ne mažiau nei dviejuose renginiuose ir savo tobulėjimą įamžina mažiausiai trijuose vaizdo klipuose.

KOKIĄ GRUPĘ PASIRINKTI?

Naujiems nariams rekomenduojame visų pirma apsilankyti pradedančiųjų treniruotėje (net ir turint šokio patirties).

Breiko pradedantieji

8-14 m., 14+ m. ir
14+ m. toprock grupės

(ankstesnė breiko patirtis: 0–1 m.)

Kaip ir kiekviename stiliuje, pažintį pradedame nuo bazinių judesių ir fizinio pasiruošimo. Išmokstame klausytis muzikos ir deriname prie jos judesius, kad sutaptų su pagrindiniu ritmu. Pirmaisiais metais pradedantieji mokosi rockingo (top rock), dėlioja bazinius judesius ir jau išmėgina jėgas breiko kovose. Šokamos nesudėtingos kombinacijos, o rimtesnius judesius išskaidome į smulkesnius žingsnius, kad sujungę viską atliktume tiksliai ir lengvai.

Naujiems nariams rekomenduojame visų pirma apsilankyti pradedančiųjų treniruotėje (net ir turint šokio patirties). 

„Toprock” grupė skirta tiems kas nori labiau lygintis į breiko šokio pusę su daugiau muzikalumo, be „triukų” ant žemės.

Breiko pažengusieji

8-14 m.

(ankstesnė breiko patirtis: nuo 1 m.)

Ar breiko gali būti per daug? Pažengusiems – tikrai ne. Jie mokosi sudėtingesnių variacijų ir perėjimų. Dar daugiau krūvio tenka kūnui: jis turi būti stiprus, o judesiai – koordinuoti ir plastiški. Lavinama klausa, mokomasi technikų, kaip savarankiškai kurti kombinacijas, naudojant bazinius judesius ir jų variacijas.

Norint lankyti pažengusiųjų treniruotes, būtina pasitarti su treneriu.

Breiko komandinės grupės

 14+ m. grupės

(ankstesnė breiko patirtis: nuo 2 m.)

Komandos kartu su savo treneriais dalyvauja įvairiuose renginiuose ir šokių kovose (battles), ruošia PRO kategorijos pasirodymus. Treniruotėse susitelkiame į asmeninį tobulėjimą: šokėjai gauna individualių užduočių, kuriose skatinama improvizacija ir kūryba. Atliekame daug floorwork judesių, tyrinėjame skirtingas ritmikas, šokio lygius, perėjimus, kūno galimybes. Neapsieiname be naujų triukų ir kombinacijų.

Norėdami patekti į komandines grupes, šokėjai turi ne tik tvirtai mokėti bazinius judesius, bet ir būti aktyvūs tiek mokydamiesi, tiek pasirodydami – nuosekliai lankyti treniruotes, o kovose bei renginiuose siekti aukščiausių vietų.

TVARKARAŠČIAI

PirmadienisAntradienisTrečiadienisKetvirtadienisPenktadienisŠeštadienisSekmadienis
16:00
17:00
18:00

BREIKO GALERIJA

Video