Šokių bazės – kodėl tai svarbu?

Kas yra BASIC‘ai?
Gatvės šokių kultūroje šį žodį išgirstame gan dažnai. Kaip taisyklė visi šokių stiliai turi save apibrėžiančius bazinius judesius (šokėjų tarpe dar vadinamus „basics“) bei technikas, kurie yra būtini, norint vadinti save to stiliaus šokėju. Pavyzdžiui Popping‘o šokėjas, kuris nemoka padaryti „fresno“ nebus laikomas šio stiliaus atstovu.

Kodėl jie svarbūs?

Pradėkime nuo to, kad bazė/pagrindas/basic‘as tai nėra tik 15 ar 20 judesių, būdingų šiam stiliui. Bazė prasideda nuo muzikos – kiekvieno stiliaus muzika turi savo ypatumus, savo ritmą, kuriame šokėjas atranda svarbiausią stiliaus elementą – groove‘ą. Iš groove‘o susiformuoja konkretesni judesiai – basic‘ai.

Pradedantysis šokėjas galbūt užduos klausimą „Kodėl turėčiau kopijuoti tai, kas jau yra sukurta, vietoje to, kad improvizuočiau ir sukurčiau kažką naujo?“. Mūsų atsakymas – pajautus muziką, pradėjus groove‘inti ir išmokus basic‘us, šokėjo kelias tik prasideda. Turint bazę, galima eksperimentuoti ir kurti įvairias variacijas, ieškoti savo unikalaus judėjimo, įdomiai jungti ir pateikti skirtingus judesius, pritaikyti skirtingas technikas. Basic‘ų mokėjimas neuždaro šokėjo į uždarą dėžutę, basic‘ai yra pagrindas, žemė ant kurios jis gali augina savo šokį.

Štai ką SKILLZ studijos treneriai, sukaupę daug teorinių žinių ir realiai mokęsi iš pačių bazinių judesių kūrėjų, kalba apie tai:

DENIS, breiko treneris – Šokio basic‘ai yra kaip abėcėlė, nemokėdamas raidžių nesugebėsi parašyti žodžio.

GUODA, house trenerė – House ir kituose gatvės šokių stiliuose bazė yra kurybos pagrindas. Tik iš bazių gimstančios variacijos, kombinacijos, choreografijos ir sudaro šokio stilių! Be bazinių judesių šokis negali vadintis nei House, nei Hip Hop, nei Popping… Kažkokia saviraiška per judesį yra gerai, tačiau norint parodyti pagarbą tam tikrai kultūrai, reikia mokėti bazes ir jas atitinkamai vadinti.

DEIMANTĖ, dancehall trenerė – Dancehall’o judejimą perprasti įmanoma tik žinant šokio atsiradimo istoriją ir eigą, o istorijos pradžia – senuosiuose “old school” judesiuose. Tai kartu ir sudėtingiausi, daugiausia jausmo ir “groove’o” reikalaujantys judesiai, kuriuos išmokus įgytas judėjimas atsispindi ir atliekant naujausius judesius bei choreografijas. Kai žiūri i šokėją ir matai, kad jis šoka gerai, bet “kažko trūksta”, dažniausiai tai reiškia viena – trūksta elementarios šokio bazės bei žinojimo 🙂

RAIDAS, vogue treneris – Baziniai judesiai tai lyg vizitinė tam tikro šokio stiliaus kortelė.  Beveik kiekviename šokio stiliuje jie yra skirtingi ir prideda jam tam tikro autentiškumo. Tik išmanydamas bazinius judesius, šokio stiliaus pagrindą, gali eiti toliau, tobulėti, kurti naujus judesius. Tačiau, daugelyje šokio stilių baziniai judesiai turi visai kitą formuluotę ir daug kitų skirtingų pavadinimų. Pavyzdžiui Vogue šokio stiliuje mes turime net ne bazinius judesius, o elementus.

DAINIUS, solo latino treneris – Per basic‘us išmokstama ritmikos, muzikalumo būdingo tam tikram šokio stiliui, kas yra esminis dalykas pradedant mokytis šokio. Latino šokiuose tai yra itin svarbu, nes reikia žinoti „ant kokio skaičiaus“ pradedamas pagrindinis žingsnis.

GABIJA, hip-hop trenerė – Gatvės šokiai nuo kitų šokių išsiskiria improvizacijos ir laisvės elementais, išskirtinėmis formomis, judesių įvairove ir galimybe jungti skirtingus stilius. Tačiau be knowledge apie tai kaip atsirado gatvės šokiai, kas yra battlai, kas yra basicai toli nenueisi. Įsivaizduokime, kad šokis yra nespalvotas piešinys, o jūs parenkate jam spalvas (t.y savo variacijas, perėjimus,akcentus), tačiau jeigu visi rinksis juodą ir geltoną visų piešiniai bus vienodi. Tam, kad būtum išskirtnis, turėtum savo stilių, nekopijuotum, reikia pradėti nuo pradžių t.y pažinti savo kūną, žinoti gatvės šokių kultūros istoriją ir gerai mokėti basicus. Basicai arba kitaip vadinama bazė yra tarsi pastato pamatas, taigi tam, kad pastatytum aukštą išskirtinį pastatą vis tiek turi pradėti nuo pradžių. Susipažinimas su tam tikru gatvės šokių stiliumi visada prasideda su basicais, kitokiu judėjimu ir pagrindiniais judesiais, o toliau galima rinktis kaip nori, kad atrodytų tavo šokis 🙂

SKILLZ studijoje šokėjus pradedame mokyti nuo svarbiausių ir esminių dalykų – muzikos, groove‘o ir bazinių judesių. SKILLZ yra ta vieta, kurioje galite išmokti ne tik judesius, bet ir sužinoti kodėl jie yra būtent tokie, kas juos sugalvojo ir kodėl reikia juos žinoti! Treneriai su savo mokiniais statosi tvirtą žinių ir įgūdžių pagrindą, bei ieško savo unikalaus judėjimo, mokosi atsiskleisti ir atrasti save šokyje. Tai tobula vieta tiek įgyti naujų žinių, tiek leisti pasireikšti kūrybiškumui.

Naujokų registracija šokti: www.skillz.lt/registracija !