Gatvės šokiai Lietuvoje: atmerk akis!

Pastaruoju metu sulaukiame karštų diskusijų apie tai, kas yra gatvės šokiai, kas yra tiesa, o kas ne tiesa. Vienas hip-hop kultūros skleidėjų ir šokio pradininkų Lietuvoje teigia, kad situacija Lietuvoje yra labai bloga, daug diletantų, apsimetėlių, melagių, visi bando uzsidirbti naudodami hip-hop terminus, tačiau nemokydami tikro hip-hop šokio (bazinių judesių) ir t.t. Akcentas – Lietuvoje yra vienintelis hip-hop šokio mokytojas ir tik jo tiesa teisingiausia. Šis straipsnis skirtas tiems, kas nori išgirsti ne vieno asmens nuomonę, o pamatyti nešališkai įvertintą situaciją. Ar tikrai viskas taip blogai? Ar tik viena „tiesa“ teisinga?

Kelis paskutinius metus nuolat organizuoju gatvės šokių renginius, seminarus, visi yra tarptautinio lygio, su kompetenciją turinčiais teisėjais įskaitant Elite Force (USA) narius ir tą situaciją matau iš labai arti.

Taip, visada buvo ir bus šokių mokytojų, kurie savo pamokas pavadins tuo metu madingu vardu, tačiau pakeisti tai galime tik padėdami tiems mokytojams ir vaikams gauti teisingą informaciją. Nuostabu yra tai, kad į Lietuvoje organizuojamus gatvės šokių seminarus su pradininkais ir garsiais šių laikų šokėjais susirenka daug žmonių, ištroškusių žinių, ypač daug naujokų, kuriems rūpi! Visi šokėjai turi žinoti šokio, kurį myli, šaknis, istoriją, pagrindus, tas tiesa. BET reikia judėti į priekį, dabar mes esame ta karta, kuri, vertindama praeitį ir šaknis, gali ne tik išsaugoti ir pratęsti, bet ir pridėti kažką naujo, šviežio! Taip, tai ne tik šokis, tai kultūra, tai menas, tai kūryba!

Situacija Lietuvos gatvės šokių pasaulyje gerėja. Visų pirma dėl to, kad informacija tapo daug prieinamesnė, žmonės daugiau keliauja, vyksta daugiau seminarų , renginių ir t.t. Jei dar prieš penkmetį žmonės neskirdavo hip hop, street dance, locking, popping, o apie house iš viso nebuvo girdėję, tai dabar jau yra žmonių, su kuriais galima apie tai diskutuoti ir dalintis. Bet kuris save gerbiantis treneris/ šokių vadovas siekia šių žinių ir lankosi seminaruose, ieško informacijos, atlieka analizę ir pasirenka, ko mokyti savo šokių mokykloje. Gatvės šokiuose blogiausia, o kartu ir geriausia, tai, jog nėra jokios dokumentacijos ar taisyklių, jokios seritfikuotos „autentikos“, licenzijos ir leidimų. Dėl to net tas pats judesys founder‘ių kartais pavadinamas skirtingu vardu. Bet ar tai problema? Budha Stretch (Elite Force Crew, USA), svečiuodamasis Lietuvoje, sakė: „Kodėl jums taip rūpi  visi tie pavadinimai? Išmokit šokti tuos judesius!”. Atsipalaiduokim…

Noriu paskatinti visus pažiūrėti plačiau nei vienas mokytojas ir, kad turėtumėte atspirties tašką, duodu kelias nuorodas. Keskya (Left Sound Crew, FR/NO) Vilniuje vedė popping seminarą, kurio metu mokė ne tik popping bazes, bet ir choreografiją, tačiau po seminaro akcentavo: „Mokykitės bazes, nes ant jų viskas statoma!“.„Pradėjau šokti nuo poppingo, mokiausi iš geriausių: Popping Pete, Suga Pop, Skeeter Rabbit, o Skeeter Rabbit pastūmėjo mane link hip-hop‘o, todėl šiandien aš šoku hip-hop‘ą… Aš hip-hop‘as, nesvarbu kaip tai pavadinsim, tai tik aš “. Didžiausi jo įkvėpėjai: pradininkai Suga Pop ir Buddha Stretch. Video ir interviu iš Keskya seminaro, įsiklausykit: http://www.youtube.com/watch?v=0FN0eRyj8ps

HIP-HOP pusfinalis „JJ Street Baltic session“, šoka Wave, Dre10, Keskya ir Poogi: http://www.youtube.com/watch?v=dQ7y0uUMEvU

Dar vienas konkretus pavyzdys. HIP-HOP finalas „Vilnius Street Challenge 2012“, šoka Trash Crew (LV) ir rinktinė komanda – Dre10, Wave bei Eugene Quiet… Teisėjai: Buddha Stretch, Bobby Mileage, Keskya. Laimėjo merginos. Tai ką šoka laimėtojos pagal teisėjus? Hip-hop‘ą. Kodėl vaikinų komanda pralaimėjo? Įsižiūrėkit į atskirus komandos narius ir spręskit patys…Teisėjai nusprendė.

http://www.youtube.com/watch?v=E1P3rQovz38

Teigiu, kad šaknys ir bazės yra labai svarbu, jas visi, save vadinantys hip-hop (ar popping, locking, house etc.) šokėjais turi ne tik žinoti, bet ir mokėti, tačiau bazės tai yra tik pati pradžia, pats pagrindas, ant kurio auga šokėjas, kaip asmenybė ir išmokus bazes bei prisiminus istoriją laukia dar ilgas kelias į tobulėjimą, nes kūno ir šokio galimybės yra beribės!

Lando Wilkins, žymus JAV šokėjas ir choreografas, vieno iš žymiausių hip-hop kultūros pradininkų Mr. Wiggles teigimu yra tikras hip-hop choreografas. Mr. Wiggles tai pasakė SDK 2011 metu, per Lando Wilkins seminarą, girdint šimtams žmonių. Realus pavyzdys, kaip bazes modifikuoti, pritaikyti asmeninei choreografijai, dėti akcentus į vokalą ir visa tai ant hip-hop groove‘o.  Hip-hop‘as tai ne tik bazės. Imkit ir grožėkitės:

http://www.youtube.com/watch?v=rfPrwrVkpi8&list=UUKK8zX2bO3nDzHaX2mmPQGA&index=2&feature=plcp

Vargu ar išaugs geras šokėjas iš to, kuris pradėjo ne nuo bazių ir apie jas pamiršo, arba iš to, kuris ties bazėmis užstrigo… 1. Renginiuose su kompetentingais teisėjais niekada negaus aukštų balų už pasirodymus, o kovose nenugalės priešininkų. 2. Nebus gerbiamas kitų gatvės šokėjų. 3. Pakenks savo ar savo mokinių sveikatai bandydamas mokytis/mokyti sudėtingų judesių netinkama linkme. 4. Galiausiai, neturėdamas motyvacijos nustos šokti.

Niekada visi šokėjai nesusės prie apskrito stalo ir nesudėlios visų taškų ant „i“. Kiekvienas žmogus yra individualus ir unikalus, kas netinka vienam, gali tikti kitam, todėl labai svarbu padaryti savo paties tyrimą/analizę. Lietuvoje gatvės šokių treneriai tokius tyrimus jau „pasidarė“ arba pradėjo darytis. Kodėl „pasidarė“ kabutėse? Todėl, kad toks tyrimas pasibaigia tik tada, kai tu iki galo ištobulėji, o tobulybei ribų nėra. Niekad negalvokit, kad jau viską žinot, būkit atviri naujoms žinioms. Visada vertinau tuos mokytojus, kurie nuolat ieško žinių, viską išanalizuoja ir tik tada pateikia informaciją, bet priduriant, jog pasaulyje nėra nieko absoliutaus ir kitų mokytojų analizė gali skirtis nuo Jūsų esant daugelio faktorių įtakai. Kad nebijotumėte atsakyti už savo mokinius ir atsakyti į priekaištus eikit ir ieškokit, mokykitės, dalinkitės, dabar tiek daug seminarų Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, gatvės šokių stovyklų, tokių kaip kaip Urban Dance Camp (Vokietija), Street Dance Kemp (Čekija), Danceville (Rusija) ir t.t. Dalyvaukite renginiuose kaip žiūrovas, kaip dalyvis, nebijokit klausti teisėjų, ties kuo Jums reikia dirbti, investuokit laiko ir darbo į save, kaip šokėją. Svarbiausias dalykas: nepriimkit vieno žmogaus nuomonės kaip absoliučios tiesos, atsirinkit iš visų tai, kas geriausia, žiūrėkit plačiai.

Lietuvoje situacija gerėja, nors bendras šokėjų lygis vis dar žemas žiūrint pasauliniu mastu, dažnai šokama ne į muziką, nenaudojama technika, bazės ir t.t.. Tačiau jau ne tik Kauno ar Vilniaus šokėjai mokosi bazes, domisi šokio ir kultūros istorija, dalyvauja turnyruose, dalyvauja seminaruose, t.p. daugėja renginių, skirtų gatvės šokių kultūrai kelti. Gaila tik, kad senas geras „peace, love, unity and having fun“ dažnai telieka užrašu ant kažkieno FB sienos. Pakeisti tai galime tik kiekvienas pradėdamas nuo savęs.

P.S. Atsakas į vieno Lietuvoje gerbiamo mokytojo viešai išsakytą šmeižtą:

SKILLZ tikrai nėra ta šokių studija, kuriai gatvės šokių kultūros atstovai, save vadinantys pradininkais Lietuvoje, turėtų reikšti priekaištus. Kelia nuostabą tai, ką žmogus gali sau leisti. Treniruotėse mūsų šokėjai mokomi nuo pačių pagrindų, nuo groove, bazių, istorijos, teorijos, bet neapsiribojant tuo judame į priekį, kviečiamės vesti seminarus kompetetingus šokėjus (per porą studijos veiklos metų turėjome 20 įvairių gatvės šokių seminarų su gatvės šokio legendomis ir naujais talentingais šokėjais, tai gal vis dėl to mums rūpi?…retorinis klausimas), skatiname pradedančiuosius dalyvauti renginiuose, kad įgautų patirties. Kad kažkam kažką įrodytume, tikrai nesiruošiam kelti į youtube.com video, kaip pavyzdingai mokomės hip-hop pagrindų, nieko naujo nepamatytumėt. O kažkam nepasitenkinimą keliančiais studijos video, visais studijos treneriais bei savo vaikais, didžiuojamės. Priešingai nei vieno hip-hop pradininkų Lietuvoje studijoje, melo SKILLZ studijoje nėra, nes nei vienos teorijos nepateikiame kaip absoliučios tiesos, skatinam analizuoti ir atsirinkti.  Treniruočių laiką išnaudojam prasmingai – semiamės žinių, o ne kišam nereikalingą info apie kitų studijų ar mokytojų tinkamą/netinkamą veiklą. Gaila, bet iš vieno garsaus šokių mokytojo atėję vaikai skundžiasi vietoj vertingų žinių gavę gerą purvo dozę ir smegenų plovimo seansą apie beveik visus Lietuvoje šokančius ir mokančius šokio. Taip, esu beveik 100 proc. tikras, kad ir apie Tave. Tai kur čia love, peace, unity and having fun? Šitas posakis hip-hop pradininkams turėtų būti kaip hipokrato priesaika gydytojams, tačiau dar kartą įsitikinau, kad tai pamiršta, o atgaivinti galim tik kiekvienas pradėdamas nuo saves.  Mėgaukitės šokiu, darykit tai, kas Jums patinka, gilinkitės į tai, bet judėkit į priekį. Peace.

P.P.S. Tai yra paskutinis mano komentaras šia tema.

Dmitrijus Fofonovas aka Sketch