Koks skirtumas tarp WAACKING ir VOGUING?

Waacking ir Voguing turi tam tikrų panašumų, tačiau tai yra du skirtingi šokių stiliai su savo skirtingomis kilmės istorijomis. Jei įdomu, skaitykite toliau 😉

WAACKING IR VOGUING KONKURSUOSE
Dabar labai dažnai choreografijose galime pamatyti naudojamas waacking ir voguing technikas. Tapo itin populiaru įtraukti kažką moteriško – fem – ir su tokia dinamika paįvairinti show įvairiuose konkursuose
Keletas pavyzdžių, kai į choreografijas įtraukiamas Waacking ir Vogue .

WAACKING IR VOGUING PANAŠUMAI
Abu stiliai pasižymi galios ir pranašumo prieš kitus demonstravimu, kas, žinoma, daro šiuos stilius populiariais šokėjų tarpe. Ta prasme, juk daugelis šiais laikais nori būti “the baddest b*tch” vakarėlyje… Pažvelkime į kelis šių stilių panašumus: Waacking ir Voguing pradėjo panašėti vienas į kitą, kai vienas iš Waacking kūrėjų – Tyrone Proctor, persikėlė į New York’ą ir prisijungė prie “Breed of Motion” komandos, žinomos dėl tokių garsių vardų, kaip Archie Burnett ir Willi Ninja. Dėl šios komandos įtakos šokiui ir bendruomenei kilo waacking ir voguing lyginimas ir tapatinimas. Kadangi abu stiliai demonstruoja moterišką jėga, imta juos painioti ir “jungti į vieną”.
Video apie Waacking atsiradimo istoriją.

KAS YRA WHACK/WAACK?
Pagrindinis judesys Whack yra ryškus/staigus rankų judėjimas. Tiesiogiai išvertus iš anglų kalbos – sumušti/tvoti kažką, trenkti kažkam. Dėl neigiamos šio žodžio prasmės, pagrindinio judesio terminas vėliau buvo pervadintas į Waack. Rankų sukimas aukštyn ir žemyn iš pečių, alkūnių bei riešų buvo paimtas iš kovos menu. Štai kaip atrodo Waack .
Nors dabar labai daug merginų (ir palyginus su praeitimi – labai daug vaikinų) naudoja fem technikas savo šokyje, originaliai waacking ir voguing buvo sukurti gėjų vyrų ir transseksualų pogrindiniuose klubuose. Vyrai, šokantys moteriškai, bendruomenėje buvo gerbiami ir švenčiami dėl to, kad šiuo šokiu jie tarsi laužė lyčių normas. Šokėjus lydėjo žodinis palaikymas “Yaass work”, kurį dabar dažnai galite išgirsti Voguing ir Waacking konkursuose.

ISTORINIAI IR KULTŪRINIAI WAACKING IR VOGUING SKIRTUMAI
Taigi, nors ir matome labai daug waacking ir voguing panašumų, šie du stiliai iš esmės yra visai skirtingi, su savo atskiromis istorijomis ir kontekstais. Siūlome pažiūrėti šį video.

WAACKING ISTORIJA
Waacking’as prasidėjo 1970m. Los Andželo gėjų klubuose, kur nepasiturintys juodaodžių, latino amerikiečių ir azijiečių vyrai, viešumoje turėję slėpti savo tapatybę, galėjo laisvai atsiskleisti ir išreikšti save funk’o muzikoje taip pabėgdami nuo visuomenės smerkimo.
Prieš pradedant vartoti “waacking” terminą galiojo “punking” apibūdinimas šiam šokiui, siekiant pakeisti įžeidžiančią “gėjų” sąvoką, juos vadinant pankais. Punking veiksmas, buvo priimtas kaip teigiama šokio išraiška muzikoje.
“Punking means to make something your b*tch. Instead of being defeated by a person or thing or situation, punking is how we flipped the script to make own it.” – Viktor Manoel. Reikšmė: Vietoje to, kad šokėjas būtų nugalėtas, pasiduotų kitam žmogui ar situacijai, punking’as leido viską apversti aukštyn kojomis – diktuoti scenarijų pačiam šokėjui, tapti padėties šeimininku.
Punking’as buvo waacking šaknys. Šokėjai pasakojo istoriją, kaip tai darė aktoriai dramatiškuose 1950-ųjų Holivudo tyliuosiuose filmuose ir Looney Toons animacinio filmuko herojai. Sąvoka waacking iškilo tuomet, kai žmonės įsimylėjo šokį, tačiau norėjo atsiriboti nuo homoseksualų termino “punking”. Be to locking šokėjas Shaba-doo pakeitė terminą iš whacking į waackin’, tam, kad atskirtų šokį nuo seksualinės agresyvios konotacijos. Papildomai raidelę “g” pridėjo Jeffery Daniel, ir dabar mes turime šokio stiliaus pavadinimą Waacking.
Nuo tada, kai pirmieji punks (pankai) – Arthur, Tinker ir Andrew šoko televizijos laidoje „Soul Train“, punking’as ir waacking’as išpopuliarėjo visoje Amerikoje. Deja, dėl ŽIV/AIDS epidemijos 1980-aisiais, didžioji dalis pankų mirė arba buvo nužudyti, palikdami vieną šokėją – Viktor Manoel. 1980-1990-aisiais punking’as dingo iš dėmesio centro.
Šokio atgaivinimo katalizatoriumi tapo Brian Green 2003-iasiais metais ėmęs skatinti vyresniuosius šokėjus dalintis žiniomis su naująja waacking kartą, kurią matome šiandien.
Ir nors dabar waacking daugiausia yra matomas choreografijose arba muzikiniuose klipuose, originaliai jis buvo šokamas jam’uose ir battle’uose, kur šokėjai vienas kitą sveikina arba kovoja.
Pagrindinės vertybės ir aspektai, leidžiantys identifikuoti waacking, apima individualumą šventimą, saviraišką, laisvę, istorijos pasakojimą ir dramatiškumą.

VOGUING ISTORIJA
Iš kitos pusės – voguing atsirado „Rikers Island“ kalėjime, kur kaliniai kopijuodavo „Vogue“ žurnalo modelių pozas ir taip battle’indavo tarpusavyje. Vienas iš tų kalinių – Paris Dupree – atnešė voguing į LGBTQ bendruomenę Harleme, Niujorke 1970-1980-aisiais metais.  Geras šaltinis, iš kurio galima daug sužinoti apie voguing istoriją yra filmas “Paris is Burning”  .
Ballroom’ai (pobūvių salės) tapo svarbia gėjų ir trans jaunimo prieglauda. Dėl to, kad jų išsižadėjo šeimos, buvo sukurti vogue house’ai (namai), kurie turėjo savo vadovus – mothers (motinas) ir/arba fathers (tėvus). Mothers ir fathers savo “vaikams” buvo pavyzdžiai, kurie suteikė daug patarimų ir globojo juos ne tik ballroom’uose, bet ir kasdieniniame gyvenime. Mothers tai pasirodymo metu šokėjai, atrodantys moteriškiau, dėvintys moteriškus rūbus (drag queens, trans women, fem queens), Fathers tai vyriškiau atrodantys šokėjai, nepersirengiantys moteriškais rūbais ir panašiai.
Dauguma house’ų turi savo ypatumus ir tam tikrą reputaciją, į house’us nariai yra pakviečiami tėvo arba motinos, o tie, kurie nepriklauso jokiam house’ui yra vadinami laisvaisiais agentais “007”. House’ai tai nėra tiesiog komandos, tai šeimos, iš kurių taip lengvai neišeisi – house’ai reikalauja įsipareigojimo.
Minėtieji house’ai ir 007 kovoja ballroom’uose (taip vadinamos vogue kovos) dėl pinigų ir šlovės. Jų kovos vyksta ballroom stiliumi, kai abu šokėjai šoka vienu metu, tačiau prieš tai vyksta atrankos, kur iš teisėjų galima surinkti 10’s – tens (dešimtukus) ir praeiti atrankas arba būti išmestam – chopped.
Vogue turi ir skirtingas kategorijas – hand performance (rankų pasirodymas), old way , new way  ir vogue femme, kuris dar yra skirstomas į soft and cunt  arba dramatics .
Atskirai nuo šokio, šiose kovose taip pat figuruoja tokios kategorijos kaip runway (podiumas), bizarre , realness (tikrumas), body (kūnas), face (veidas), kostiumas ir dar daug kitų.
Be teisėjų, vogue ball’uose taip pat yra ir MC (vedėjas), kuris skanduoja šokėjams pasikartojančias komandas ir valdo išėjimo trukmę. Kai išėjimas jau eina į pabaigą, MC ima skanduoti angliškai “1001, 1, 2002, 2, 3003, now hold that pose for me,” kuomet šokėjas jau turi sustoti savo pozoje ir taip užbaigti išėjimą. Pagrindinė muzika, kurią groja DJ’ai per šiuos renginius yra house muzika. Tačiau ji šiek tiek skiriasi nuo įprastos house’o muzikos, joje daugiau specifinių akcentų hit’ų ir labai daug attitude (charakterio). Ši kultūra turi ir savo “kalbą”, kur tokie žodžiai kaip cunt, pussy ir bitch nėra naudojami kaip įžeidimas, bet kaip pagarbos išreiškimas.
Nors vogue’as smarkiai išpopuliarėjo po Madonna’os video „Vogue“ atsiradimo, jis vis dar plačiau paplitęs ballroom pogrindžiuose visame pasaulyje.

TECHNINIAI PANAŠUMAI IR SKIRTUMAI TARP WAACKING IR VOGUING
Lengviausias būdas atskirti waacking nuo voguing yra tiesiog pažvelgus į tam tikrus vizualiai matomus skirtumus judėjime, pozavime ir baziniuose judesiuose. Waacking’e judėjimas atspindi muzikos grūvą susietą su džiazine, dramatiška tyliųjų filmų judėsio tėkme (flow). Tuo tarpu voguing, dėl savo ryšio su podiumu, labiau primena kasdienišką pasivaikščiojimą su skirtingomis eisenomis. Abiejuose stiliuose yra naudojamas pozavimas, tačiau skiriasi flow ir  judesių formos. Waacking pozos dažniausiai staigiai sustoja arba perėjimas iš pozos į pozą dramatiškai plaukia. Voguing pozos gali būti naudojamos taip pat, tačiau dažniausiai viena poza keičia kitą sinchroniškai pagal muzikos ritmą (hit’us) – tai atrodo tarsi daug skirtingų nuotraukų, darytų viena po kitos. Be to vogue pozose yra siekiamas maksimalus grožis ir lankstumas, kartais tai yra labai nepatogu, tačiau atrodo įdomiai. Galiausiai waccking išskirtinis bruožas waack , kuris  labai skiriasi nuo voguing hand performance  . Hand performance yra vienas iš 5 vogue elementų: kartu su catwalk , duck walk , floor performace  ir dips&spins .

Nuo tada, kai gimė šie stiliai praėjo 40-50m., atrodo turėjo smarkiai pasikeisti, tačiau priešingai – bendruomenės, kurios juos sukūrė išsaugojo techniką ir kultūrą ir toliau tai sėkmingai daro. Žinoma, šokėjai toliau eksperimentuoja bandydami šokį pritaikyti kitai muzikai, tobulindami judesių atlikimo technikas, tačiau atsakingas šokėjas, visų pirma žinos kultūrą, istorinį kontekstą ir stengsis jį perduoti naujoms kartoms. Daug kas waacking‘e ir voguing‘e randa stiprybę ir išlaisvinimą, tačiau kartu šie šokiai yra apie savęs paleidimą ir GYVENIMĄ.