Muzikos supratimas

Klausos treniravimas: kaip klausytis naujos muzikos?

Jeigu mėgstate įvairovę, Jums reikės mokytis suvokti didžiulį kiekį naujos muzikos, kurios Jūsų
ausys absoliučiai nesupranta. „Protingas“ naujos muzikos klausymasis – tai įgūdis, kuris atsiranda besimokant.
Žinoma, sunku rasti muzikos gausybėje tokią, kuriai galime pajusti „meilę iš pirmo išklausymo“. Kasdieniška situacija: Jūs įsigiyjate kompaktinį diską, įdedate įgrotuvą, spaudžiate „play“… ir visiškai nusiviliaite, nes nusipirkote dar vieną niekam tikusios muzikos egzempliorių, kurios tiesiog negalite klausytis.. Arba, jei su muzika viskas gerai, tai protu nesuvokiama, kaip pagal ją šokti. Bet, prieš atakuojant, pabandykite užimti ją šturmu:
Nustatykite kompozicijos ritmą. Net jei nežinote ritmo pavadinimo, pajuskite jį kūnu. Stuksenkite vienos rankos pirštais į kitos delną: dažnai, kai smegenys neįstengia rasti ritmo, instinktyviai jį suranda kūnas. Gali būti, jog 90 proc. rastos muzikos bus sudaryta iš įvairių bazinių ritmo variacijų. Sudarykite dažniausiai aptinkamų ritmų sąrašą ir naudokitės juo, kad niekas neužsimirštų.
Pabandykite išmokti naujus ir neįprastus Jums ritmus. Kiekvienos šalies ritmas – skirtingas. Pavyzdžiui amerikiečių hip-hop smarkiai skiriasi nuo prancūziško, pietų amerikietiško ir rytietiškos muzikos (japonų, kinų ir t.t.)

 

 

Vienas labiausiai paplitusių ritmų – „9/8“, o teikiantis daug malonumo – „Rompe“ (bellydance). Kartais muzika būna aritminė, neturinti ryškiai jaučiamo ritmo – tada reikia dirbti su frazėmis. Yra daug kompozicijų, ypač skirtų šokiams, kuriose vienas ritmas keičia kitą. Vienintelė kritinė pastaba amerikiečių šokėjams – jie mėgsta apžaisti žodžius, o ne ritmą. Priverskite save prisiminti apie ritmą ir dirbkite su juo bent trumpą laikotarpį. Laikui bėgant priprasite prie panašių pratimų.
Nustatykite pagrindinį kūrinio motyvą. Neįmanoma išversti viską, tačiau galite pasistengti suprasti, ką klausote: religinę muziką ar vakarėlių ir pan.
Dar vienas patarimas: klausykitės muzikos „sluoksniais“. Iš pradžių – pagrindinį ritmą, paskui – kūrinio „dekoracijas“, vėliau pačią melodiją. Pajuskite skirtumą tarp klasymo kiekvieno sluosksnio atskirai ir viso kartu. Toks būdas padeda ,jeigu, pavyzdžiui, Jus erzina vokalas – ignoruokite jį ir koncentruokite dėmesį į muziką.
Išmokite keletą žodžių iš kalbos, kurios dainų klausotės dažniausiai. Vargu ar turėsite gerus kalbinius įgūdžius, rimtai nesimokydami. Bet jei pasistengsite ir padarysite pažangą, tai visas supratimas apie šokį pasikeis.
Jeigu nei vienas iš pateiktų patarimų nepadeda, jeigu taip pat, kaip anksčiau nepakenčiate visko, ko klausotės, tiesiog atidėkite muziką kuriam laikui. Paskui paklausykite. Gali būti, jog per tą laiką užaugsite kaip šokėjas, o kada nors perklausius senus įrašus suvoksite, kad tai, kas anksčiau atrodė „kosmosas“, dabar – įkandama.