Street dance šokio stilių aprašymas.

Terminas „gatvės šokis“ apima daug stilių, įskaitant šokius, kurie dažniausiai asocijuojasi su hiphopo kultūra. Šitie stiliai labai išpopuliarėjo iš dalies dėl to, kad visame pasaulyje populiarėjo hiphopo muzika. Pirmasis hip hop kultūros šokis yra breakdance šokis.
Dėl to, kad gatvės šokis yra labai platus žanras, mokytojai turi laisvę interpretuoti ir labai dažnai laisvai maišo daug stilių, kartais net sujungdami su visiškai kitomis šokio formomis, kaip, pavyzdžiui, jazz’o šokis. Toks mokymo būdas dažnai kritikuojamas, nes jis yra per griežtas ir per daug choreografinis. Mokytojai dažnai pamiršta apie svarbiausius šio šokio elementus, tokius, kaip improvizacija ir pačio mokinio interpretacija. Dėl to pastaruoju metu dažnai atsisakoma vadinti tokias šokių studijas „hip-hop“, nes jose dažnai nenaudojami tradicinio hip-hop šokio principai ir aspektai, ypač jei mokytojas sujungia skirtingus šokio stilius, kurie neturi nieko bendro su hip-hop šokiais.
Sena mokykla (Old School)
Senosios mokyklos hip-hop šokiai – tai šokiai, kurie atsirado septyniasdešimtaisiais metais ir buvo šokami pagal funk ir old school hip-hop muziką. Vienas iš jų yra breakdancing – žinomiausias iš visų hip-hop šokių, kuris ir tapo hiphopo kultūros fundamentu.
1980-aisiais daug funk stilių, kurie vystėsi atskirai nuo hip-hop, kaip popping ir locking, taip pat tapo asocijuojami su hiphopo kultūra ir dažnai buvo šokami kartu su breakdance.
Funk Styles
Funk stiliai arba funk šokis priskiriami šokių stiliams, kurie buvo šokami pagal funk muziką. Dažniausiai kalbant apie funk stilius turime omenyje šokius, kurie buvo sukurti JAV, Kalifornijoje 1970-aisiais metais – tai popping ir locking. Vėliau šie šokių stiliai buvo daugiau asocijuojami su hiphopo kultūra ir šokami pagal hiphopo muziką. Šiems šokiams buvo duotas pavadinimas funk styles tam, kad atskirti juos nuo tradicinio hip-hop šokio breakdance.
Popping
Popping yra vienas iš pagrindinių funk šokių stilių. Technikos pagrindas yra staigus kūno raumenų įtempimas ir atpalaidavimas, nuo ko atsiranda trūktelėjimas šokėjo kūne, kuris vadinasi pop arba hit. Toks judesys atliekamas muzikos ritmą kombinuojant su įvairiais pantomimos judesiais.
Popping terminas dažnai naudojamas apibūdinant ir kitus šokių stilius, kuriuose naudojama iliuzija, nes jungdami juos kartu galime padaryti įspūdingesnį pasirodymą. Poppingo efektas padeda šokėjui atrodyti nerealiai, žmogaus kūnas juda nenatūraliai, kas ir suteikia šitam šokiui įspūdingą vaizdą. Taip pat popping, kaip ir daugelis kitų hip-hop šokių, būna parodomas kovos metu, kai šokėjai šoka vienas prieš kitą, kad išsiaiškintų, kas iš jų geriausias. Tokiu būdu dažnai daromos gatvės šokių rungtynės.
Šokis buvo išrastas 1970-aisiais metais Kalifornijoje grupės Electric Boogaloos (anksčiau – Electric Boogaloo Lockers). JAV šis šokis išpopuliarėjo televizijos laidos Soul Train dėka, kurioje pasirodydavo grupė Electric Boogaloos. Grupės Electic Boogaloos ir popping šokio sukūrėjas Boogaloo Sam sukūrė popping šokio pagrindus.
Technikos ir stiliai :
Animation
Šis stilius buvo įkvėptas animacinių filmų, kurie buvo filmuojami kadrais. Naudojama technika, kai raumenų sutraukimas yra labai staigus ir intervalai tarp pop yra labai trumpi. Technikos tikslas – kad žmogus atrodytų kaip netikras, tarsi nufilmuotas kadras po kadro.
Boogaloo/electric boogaloo
Grakštus dubens, kelių, galvos korpuso sukimas. Stilius išpopuliarėjo Selectric Boogaloos dėka.
Dime stopping
Judėjimo technika, kai pastovūs žingsniai staigiai virsta sustojimu, tai tarsi mėginimas sustoti kaip įbestam. Judesys pabaigoje ar pradžioje sujungtas pop.
Floating, gliding and sliding
Kojų pėdų technika: iliuzija, kad šokėjas plaukia žeme arba kai kojos juda netikėta kryptimi.
Popping/hitting
Staigus kūno raumenų įtempimas ir atpalaidavimas, taip atsiranda truktelėjimas šokėjo kūne. Stiprus pop vadinasi hit, o stilius – hitting.
Puppeting
Stilius, imituojantis marionetės, pririštos ant siūlų, judesius. Dažniausiai šokamas solo arba su partneriu, kuris vaizduoja marionetės valdytoją.
Robot/botting
Stilius, imituojantis roboto arba negyvo manekeno judesius. Kūno dalys juda izoliuotai.
Slow motion
Labai lėtas kūno judėjimas, tarsi sulėtintas vaizdas.
Strobing
Naudojama ta pati technika kaip ir Dime stopping, tačiau judesiai tarp sustojimų turi būti trumpesni, greitesni ir reguliarūs, kad susidarytų įspūdis, jog šokėjas juda kartu su šviesos blyksniais.
Ticking
Poppingo būdas, kai šokėjas daro pop mažais intervalais.
Tutting/King Tut
Įkvėptas antikos Egipto. Geometriškai tikslios kūno pozos, statūs kampai tarp kūno dalių.
Vibrating
Stiprus raumenų įtempimas, nuo kurio kūnas pradeda vibruoti.
Waving
Įvairios kūno bangos.

Įžymus popperiai:
“Boogaloo” Sam Solomon, “Boppin” Andre Diamond, Paul “Cool Pockets” Guzman-Sanchez
Michael “Boogaloo Shrimp” Chambers, Steffan “Mr. Wiggles” Clemente , Bruno “Poppin Taco” Falcon, Timothy “Poppin Pete” Solomon, Nam Hyun Joon “Poppin Hyun Joon” ,”Salah” Belnemqawansssa
Locking
Locking – tai funk šokis arba gatvės šokis, kuris mūsų laikais daugiau asocijuojasi su hiphopo kultūra. Jo pagrindas yra greiti, aiškūs, skirtingi rankų judesiai, kombinuojami su daugiau atsipalaiduojančiais klubų ir kojų judesiais. Judesiai dažniausiai yra didelės amplitudės ir dažnai labai ritmiškai glaudžiai derinami su muzika. Šiame šokyje dažnai naudojama daug vaidybos, atlikėjas bendrauja su publika, veido mimika yra labai ryški, personažai dažniausiai būna komiški.
Locking paprastai šokamas pagal funk muziką, tokią, kaip James Brown. Iki šių laikų funk muzika yra mėgstamiausia tarp lockingo šokėjų. Pagal ją vyksta ir šio šokio rungtynės.
Šokio pavadinimas (Lock – užraktas) kilo nuo pagrindinio judesio lock ir visos technikos, kai atliekami greiti judesiai ir tam tikroje pozicijoje šokėjas fiksuoja savo kūną, o po trumpo sustojimo vėl tęsia šokį tame pačiame greitame tempe. Šokėjas improvizuoja, kartodamas pagrindinius judesius, tik skirtingose pozicijose, kombinuodamas juos su šuoliais ir dažnai su akrobatiniais elementais.
Šio šokio atlikėjas vadinamas locker. Lockeriai dažnai naudoja charakteringą drabužių stilių, pavyzdžiui, spalvotus, dryžuotus, komiškus drabužius, petnešas, dideles kepures.

Istorija
Galima sakyti, kad locking įkūrėjas yra žmogus, vardu Don Cambell. 1960-ųjų metų pabaigoje jis pradėjo atlikinėti skirtingus judesius, kurių pagrindas buvo lock technika, taip gimė šokio pavadinimas Cambellocking, kurį vėliau sutrumpino iki Locking. 1970-ųjų metų pradžioje atsirado keletas grupių, kurios šoko šiuo stiliumi. Pati pirmoji ir populiariausia grupė, kurią ir įkūrė Don Campbell, vadinasi The Lockers, jie taip pat įvedė savitą apsirengimo stilių.
Vėliau locking tapo augančios hip-hop šokių kultūros dalimi. Locking yra populiarus ir mūsų dienomis, jį dažnai naudoja pasaulinio masto žvaigždės savo pasirodymuose bei vaizdo klipuose.
Pagrindiniai judesiai:
The Skeeter Rabbit
Spyrimas viena koja ir šuolis ant kitos.
Crazy horse
Spyrimai sulenktomis kojomis viena po kitos į šonus, kūnas lieka savo vietoje, rankos suimtos, ištiestos į priekį.
Hop kick
Aukštas, greitas kojos spyrimas, kita koja lieka ištiesta.
Lock
Sulenktos priekyje rankos, tarsi laikomas sunkus daiktas rankose.
Scooby doo
Žingsniai vietoje, po kiekvieno žingsnio atliekamas lock judesys.
Scooby walk
Žingsniai į priekį, per kiekvieną žingsnį padaromas mažas įtūpimas,o tarp žingsnių lock judesys.
Stop-and-go
Daromas žingsnis atgal, po to pasukimas į kairę arba dešinę ir grįžimas atgal.
Wrist twirl
Riešo sukimas keliant ir leidžiant sulenktą per alkūnę ranką.
Uncle Sam points
Greiti rankų judesiai, tarsi pirštais parodoma į tam tikrą objektą.

Nauja mokykla (New School)
1980–aisiais, kai hiphopo muzika išsiplėtė ir pradėjo vystytis atskirai nuo funk muzikos, tapo lėtesnė, sunkesnė ir agresyvesnė. Ši naujoviška hiphopo muzika ir buvo priežastis naujam hip-hop šokiui atsirasti, kuris iš dalies buvo įkvėptas senos mokyklos stilių, tačiau šis šokis buvo fokusuotas į vertikalų šokimą, priešingą breakdance šokiui, kuris buvo daugiau žinomas kaip šokis par terre ant grindų.
Kai kurie naujojo hip-hop šokio stiliai yra Krumping, Harlem Shake, Chicken Noodle Soup, Jigging, Tone Wop, Freaking ir Hyphy.
Naujas hip-hop šokis, nors ir pasipildė naujais stiliais, tačiau išlaikė pagrindines savo taisykles. Dažniausiai šio šokio rungtynės vyksta ne pasirodymo, bet kovos būdu. Šokėjai kovoja vienas prieš kitą visada improvizuodami. Pagrindinė taisyklė – šokėjas turi parodyti savo individualumą per improvizaciją. Vienos iš didžiausių ir populiariausių pasaulyje rungtynių vyksta Paryžiuje. Šis renginys vadinasi Juste Debout, kas, verčiant iš prancūzų kalbos, reiškia “tik ant kojų”. Vyksta popping, locking, hip-hop, house šokių kovos du prieš du. Visai neseniai Lietuvoje pradėjo rengti panašaus pobūdžio turnyrus Urban Dance, tačiau iki pasaulinio lygio dar labai toli.

autorius: ZHENIA BB ( “Invisible Soul”)