Buddha Strech: ,,Hip-hop’e” svarbiausia – kratyti užpakalį!”

Papasakok apie savo pirmuosius žingsnius šokiuose.

Aš pradėjau šokti dar būdamas vaikas. Visa mano šeima šoko – ne profesionaliai, bet todėl, kad patiko tai daryti. Ir būdamas vaikas dažnai žiūrėdavau įvairias šokių TV programas, šou. Vienoje iš tokių programų aš pirmą kartą pamačiau popping‘ą – ir jis mane išties sužavėjo. Mano šeimoje taip pat truputį šoko popping‘ą, taigi manbuvo natūralu taip pat pradėti jį šokti. Aš žiūrėjau į šį užsiėmimą labai rimtai.

O kaip tu sukūrei savo stilių?

Išmokęs popping‘o, pradėjau šokti breiką. Po to pradėjau šokti hip-hop‘ą, bet nenustojau šokti ir įvairių socialinių šokių, sujungiau šiuos šokių stilius ir tokiu būdu suformavau savo asmeninį stilių, O po to atsirado house ir klubuose jau grojo ne tik hip-hop‘ą, bet ir house muziką – mes pradėjome šokti house‘ą. Na, o po to išmokau locking‘o.

Ar gali išskirti mėgstamiausią stilių?

Manau mėgstamiausias vis dėlto popping‘as, kuriuo ir prasidėjo mano šokimas. Bet pats nuotaikingiausias šokis, kuris leidžia tiesiog patirti malonumą – locking‘as. Popping‘as – jis ,,kietesnis“. Toks ir hip-hop‘as. O house‘as – labai laisvas, pasimėgavimui.

Kai kurie šokėjai mano, kad, jei nemoki šokti popping’o ir bogaloo, tai nesugebėsi šokti ir hip-hop new style…

Ne ne, tai tiesiog juokinga! Kiekvienas stilius turi bazę ir bet kurio stiliaus bazėje yra gebėjimas judėti pagal muziką. Popping’as – tai popping‘as. Galima šokti hip-hop‘ą be jokio pop‘o. Taip pat su locking‘u. Prie to paties, jis atsirado anksčiau už popping‘ą. Popping‘as – tai locking‘o ir roboto mišinys. Taip kad popping‘as toks pat stilius, kaip ir kiti. Taip, šokant hip-hop‘ą galima naudoti popping‘o techniką, bet tai tik technika. Hip-hop‘ą pilnai galima šokti ir be pop‘o.

O ką tu gali papasakoti apie new style?

New style – tai New York style trumpinys, galima sakyti ir taip, ir taip. Dažnai hip-hop‘e naudojama džiazo ir kitų šokių technika. O new-york style – tai gatvės šokis. Be jokių džiazo, moderno, baleto priemaišų. Tu šoki pagal muziką, į muziką, dėl muzikos, dėka muzikos.

Tada duok Los Angeles stiliaus apibrėžimą.

Šitas stilius yra su daug džiazo ir moderno priemaišų. Daugelis LA šokėjų net nežino, kad šoka hip-hop‘ą. Jie sujungia mažesnį procentą street-dance ir didesnį procentą džiazo. Tuo LA style ir skiriasi nuo new-york style. Dabar mes mokome, kad visi bazuojasi ties street-dance. Mano technikoje nėra jokio džiazo, moderno, tik street dance.

Kaip vadinosi pirmoji komanda, kurioje tu šokai?

Mes save vadinome JAC-dancers. Mes pasirodydavome klube kiekvieną penktadienį. Buvome kaip viena didelė šeima. Paskui trys iš mūsų tapo Elite Force.

Prancūzai primygtinai pataria pakviesti jus į Rusiją..

Aš jau buvau Rusijoje prieš 5 metus, 2002-2003 metais. Man patiko, tiesa. Bet tuo metu, kai mes buvome Rusijoje, pas jus mažai kas žinojo, kas tai yra hip-hop‘as. O dabar matau milžinišką progresą. Man džiugu matyti, kad daugelis šokėjų iš tikrųjų „jame“.

Daugelis pažymi, kad mūsų šokėjai labai geri, bet juda ne į muziką. Kai kurie juda per greitai, kai krurie – per daug lėtai, per kietai, per švelniai..

Svarbiausia – šokti į muziką, visa kita priklauso nuo šokėjo. Gali daryti labai stiprius judesius- ir tai bus gerai. O kai kurie atrodo atvirkščiai. Aš ieškau aukso vidurio. Aš juk Buddha. O Buddha ieško aukso vidurio tarp dviejų ekstremumų. Aš nešoku per greit ar per lėtai, bandau šokti kažkur tarp dviejų ekstremumų. Yra daug įvairių šokėjų, turinčių išskirtinumą, ir tai sudaro jų stilių „flow“, tai išskiria aukštą jų šokimo lygį.

O kaip tu sugalvoji savo derinius? Ar per pamokas, ar iš anksto?

Dažniausiai sugalvoju juos tiesiog klasėje, kai turiu gerą dainą ir man patinka muzika. Bet retkarčiais paruošiu ką nors namie. Kad ir kelis žingsnius, o visa kita – klasėje. Bet 90% sugalvoju eigoje, kai įjungiu muziką klasėje. Vieną dieną – vieną, kitą dieną – kitą. Aš tiesiog šoku!

Skirtingi dėstytojai ir šokėjai dėsto ir mokina skirtingai – kaip sužinot tiesą?

Niekada nereikia paraidžiui priimti tai, ką sako kiti. Reikia klausyti kitų ir pasiimti tai, kas tau priimtina. Visai nebūtina daryti tai, ką jie liepia. Tu gali mokytis iš bet kurio, nebūtinai iš vieno žmogaus. Viską, ką aš išmokau, pamačiau iš skirtingų žmonių. Todėl kad kiekvienas šokėjas viską savaip interpretuoja. Niekieno nuomonė ir dėstymas nėra absoliutus.

Ką gali parekomenduoti šokėjui, kuris yra pradedantysis?

Jei pradedi šokti, svarbiausia – klausytis kuo daugiau įvairios muzikos: klasika, rokas, hip-hop‘as, house, džiazas, reggea, funk – kuo daugiau, nes muzika vysto. Aišku, reikia šokti į bytą ir šokant susilieti su muzika.

Šaltynis: www.idance.ru