Breaking istorija

1980-aisiais, neseniai atsiradusiam, bet greitai išpopuliarėjusiam šokių stiliui apibūdinti, buvo plačiai naudojamas terminas “Breakdancing”.

Pagrindinė žiniasklaida naudojo šią sąvoką kalbant apie vizualiai sudėtinga ir tuo metu neįprastą šokį. Jis buvo viena iš naujai gimstančios didelės kultūros atšakų. Tačiau žiniasklaida reprezentavo supaparastinta šio šokio versiją, leisdama manyti, kad šio šokio “triukai” yra viskas, ką šis šokis turi. Dėl to terminas “Breakdancing” tapo labai nemėgstamas šio stiliaus pionierių ir profesionalų, kurie primygtinai naudoja autentiškus šio stiliaus pavadinimus – “Breaking” arba “B-boying” – kuriuose slypi ir šio stiliaus atsiradimo istorija.

Pirmą kartą terminas “Breaking” nuskambėjo Dj Kool Herc vakarėliuose. Dj Kool Herc buvo vienas iš Hip Hop muzikos ir kultūros pradininkų. 1970-aisiais Bronkse (Niujorkas) jis rengdavo šokių vakarėlius, kur grodavo “breakbeats” – šokių muzikos stilių, kuriame naudojamos pauzės ritme, ir kuris buvo inspiruotas Jazz, Funk ir R&B muzikos. Matydamas akivaizdžią asociaciją tarp savo grojamos muzikos pavadinimo ir vakarėlių šokėjų, Dj Kool Herc pradėjo juos vadinti “breakers”, sutrumpintai, “b-boys” ar “b-girls”. 1970-aisiais žodis “Breaking” buvo netgi naudojamas kaip slengas, kuris reiškė energingumą, azartą ar kažko sutrikdymą.

Dėl Dj Kool Herc ir kitų Bronkso Dj’ėjų grojamos muzikos specifikos, tarp dainų skambėjo ritmo partija (pauzė), kurį būdavo prailginta ir padaryta taip, kad pasikartotų. Tokios pauzės sukurdavo ritmines bazes, kurios leisdavo šokėjams parodyti savo improvizacinius sugebėjimus. Tai privedė prie pirmųjų šokių kovų (battles) atsiradimo. Juose vienas prieš kitą varžėsi du šokėjai ar šokių komandos, ir nugalėtojas spręsdavosi pagal kūrybiškumą, įgūdžius ir muzikalumą. Dėka tokių renginių ir šokių aikštelių, breikeriai sparčiai tobulėjo, kūrė naujus judesius, tokius kaip Windmill, Headspin ir Backspin. Pradėjo ryškėti pagrindiniai Breaking šokio elementai.

4 elementai, kurie Breaking’e yra laikomi pagrindiniais, yra Toprock, Footwork, Power Moves ir Freezes. Toprock yra bendrai vadinami judesiai, kurie yra atliekami stovint. Dažniausiai tai yra judesiai, nuo kurių prasideda šokis ir nuo kurių palaipsniui pereinama prie Footwork. Tol, kol Toprock yra atliekamas švariai, energingai ir su jausmu, juo gali būti praktiškai bet koks judėjimas, taip pat gali būti prijungti ir kitų stilių judesiai. 

Footwork apibūdina visus elementus, kurie yra daromi ant žemės, su rankų ir kojų pagalba. Pamatinis Footwork judesys yra 6-step ir jo variacijos, tokios kaip 3-step. Dažniausiai Footwork yra daromas laikantis ant rankų ir kojų, tačiau įvairios variacijos gali naudoti ir kelius. 

Power moves yra akrobatiniai judesiai, kurie reikalauja jėgos, greičio, ištvermės, lankstumo ir stiprios judesių kontrolės. Atlikdamas Power Moves, breikeris dažniausiai naudoja savo viršutinę kūno dalį kaip ramstį ir atlieka sukamuosius judesius, tokius kaip Windmill, Swipe, Backspin ir Headspin. 

Freezes yra pozos, kurioms padaryti breikeris turi atsiplėšti nuo žemės ir išlaikyti save statiškoj formoj. Jos parodo fizinę šokėjo jėgą ir yra naudojamos tam, kad pabrėžti ritmą ar pauzes muzikoje, ir dažnai ženklina šokio pabaigą.